Product details
- 45inch 4K UHD android TV
- 4K Ultra HD – AQUOS 4K TVs come with the latest HDR standards. Coupled with SHARP’s high luminance technology, giving you a consistent life-like contrast between light and darkness.
- X4 Master Engine Pro II – The X4 Master Engine Pro II processor allows SD and HD videos to be up-converted to 4K resolution with minimal noise while maintaining image quality.
- Real Colour – Improved backlights and colour panels provide wider colour gamut, giving you access to more natural colours. AQUOS TVs are optimized to give you realistic tones with precise colours.
- Android TV – Enjoy a variety of apps for videos, news and games from Playstore with the latest all in one Smart Remote.
- HDR – Flawless picture quality with wide colour range and high contrast.
Specifications
| Receiving System | DVB-T2 |
| Google Music | Yes |
| Smart R/C | Yes |
| Series | Android TV |
| Type | 4K UHD TV |
| Brightness | High Brightness |
| Visible screen size | 45 |
| Hotel Mode | Yes |
| Netflix | Yes |
| Engine | X4 Master Engine Pro |
| Colour | Rich Colour |
| Smart R/C (Direct Button) & Smar | Yes |
| HDR | Yes |
| Upconverter | 4K Upconverter |
| YouTube | Yes |
| Mirroring | ChromeCast built-in |
| VA Panel | Yes |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Backlight System | Edge LED |
| Video Colour Systems | PAL, PAL 60, SECAM, NTSC 3.58, NTSC 4.43 |
| Noise Reduction | Yes |
| 1080 / 24P | Yes |
| Output power | 10W x 2 |
| Stereo System | NICAM/A2 |
| Surround | EILEX PRISM |
| Decoder | Dolby Audio |
| Auto Volume | Yes |
| Bass Enhancer | Yes |
| Processor | Quad Core |
| Powered by Android™ | Yes |
| App Store | Google Play |
| USB (Video/Photo/Music playback) | Yes |
| Smart R/C with touch Pad & point | Yes |
| External HDD ready | Yes |
| Sleep Timer | Yes |
| Home Network Player | Yes |
| OSD language | English, Simplified Chinese, Arabic, Thai, Vietnamese, Persian, Indonesian, French, Russian, Portuguese |
| TELETEXT | Yes |
| OPC (optical picture control) | Yes |
| E-Manual | Yes |
| Video | 1 |
| HDMI | 4 |
| Dimension (WxHxD) | 1019 x 641 x 231 |
| Digital audio out | 1 |
| Dimensions without stand | 1019 x 592 x 67 |
| Weight with stand | 13 |
| Analogue audio out | 1 |
| Weight without stand | 12.5 |
| USB | 2 (USB3.0x1, USB2.0x1) |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Lan | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Power Supply | AC110-240 V 50/60Hz |
| Power Consumption | 162W |
| New models | Yes |












Reviews
There are no reviews yet.