Product details
- 60 inch 4K UHD Easy Smart TV
- 4K Ultra HD – 4 times more detailed compared to Full HD panel
- 4K Master Engine Pro – Provides enhanced 4K details & deeper colours
- 4K-Upconverter – Analyzes, enhances & upscales sources of lower resolution to UHD like quality
- YouTube – The best internet video is just a click away
- Netflix – Stream your favourite TV shows even in 4K Ultra HD
- Web Browser – Unlimited information at your finger tips
- Also available in: LC50UA440X
Specifications
| LAN | Yes |
| DVB-T (Digital board cast) | Yes |
| 4K Ultra HD LCD Panel | Yes |
| Visible screen size | 60 |
| Sleep Timer | Yes |
| Series | Easy Smart TV |
| Type | 4K UHD TV |
| Resolution | UHD (3,840 x 2,160) |
| Backlight System | LED |
| TV Receiving System (Digital) | DVB-T, DVB-T2 |
| TV Receiving System (Analogue) | PAL-B/G, -D/K, -I, NTSC-M, SECAM-B/G, -D/K, -K/K1 |
| Video Colour Systems | PAL, SECAM, NTSC 3.58, NTSC 4.43, PAL60 |
| AquoMotion | Off / 100Hz (high) / 200Hz (advance) |
| Active Backlight Control | Yes |
| Eagle View | Yes |
| Noise Reduction | Yes |
| 1080 / 24P | Yes |
| Antenna Booster | Yes |
| Output power | 10W x 2 |
| Stereo System | NICAM/A2/BTSC |
| Surround | Original Surround |
| Decoder | Dolby Audio |
| Auto Volume | Yes |
| Clear Voice | Yes |
| Bass Enhancer | Yes |
| Web Browser | Yes |
| USB (Video/Photo/Music playback) | Yes |
| Video Streaming Application | YouTube / NETFLIX (Direct Button on R/C) |
| OSD language | English, Simplified Chinese, Arabic, Thai, Vietnamese, Persian, Indonesian, French, Russian, Portuguese, Hebrew |
| TELETEXT | Yes |
| E-Manual | Yes |
| E-POP | Yes |
| Video | 1 |
| Power consumption (approx.)(W) | 200 |
| Dimension (WxHxD) | 1355 x 858 x 353 |
| RS-232C | 3.5mm Jack (Serivces only) |
| Dimensions without stand | 1355 x 791 x 86 |
| Weight with stand | 26.5 |
| Weight without stand | 25.0 |
| Analogue audio out | 1(Shared w/Headphone) |
| Headphone | 1 (Shared w/ Audio out) |
| USB | 1 |
| Wireless Lan | Bulit-in, 802.11b/g/n |
| Ethernet LAN | Yes |
| Power Supply | AC110-240 V 50/60Hz |
| Power Consumption | 200W |
| New models | Yes |
| On going models | Yes |









Reviews
There are no reviews yet.